3M Command Adhesive Hook Large White with Two Adhesive Strips 17003
Product Code:
3M16514
Pack Of
1
Command Large Utility Hook, Pack of 1 Hook and 2 Adhesive Strips, White - Damage Free Hanging - Holds up to 2.2kgSTRONG AND VERSATILE: Command Utility Hooks hold strongly on a variety of indoor surfaces including painted walls, finished wood, glass, tile, metal, and other smooth surfaces, Great for hanging backpacks, curtain rods and bannersNO TOOLS REQUIRED: Hang your accessories where you want without nails or a hammerDAMAGE-FREE DECORATING: Say goodbye to holes or sticky residue on your walls, Command Adhesive Strips by 3M are easy to use and help keep your walls looking beautiful without any marksREMOVES CLEANLY: These hooks leave no sticky adhesive behind, Thanks to the Command stretch-release removable adhesive technology, they hold strongly yet you can remove them without leaving traces or glue residueINCLUDES: The pack contains 1 white hook and 2 adhesive strips, holding 2.2kg, Not suitable for hanging picture framesHolding power: 2.2 kg
- General
- Command Large Utility Hook, Pack of 1 Hook and 2 Adhesive Strips, White - Damage Free Hanging - Holds up to 2.2kgSTRONG AND VERSATILE: Command Utility Hooks hold strongly on a variety of indoor surfaces including painted walls, finished wood, glass, tile, metal, and other smooth surfaces, Great for hanging backpacks, curtain rods and bannersNO TOOLS REQUIRED: Hang your accessories where you want without nails or a hammerDAMAGE-FREE DECORATING: Say goodbye to holes or sticky residue on your walls, Command Adhesive Strips by 3M are easy to use and help keep your walls looking beautiful without any marksREMOVES CLEANLY: These hooks leave no sticky adhesive behind, Thanks to the Command stretch-release removable adhesive technology, they hold strongly yet you can remove them without leaving traces or glue residueINCLUDES: The pack contains 1 white hook and 2 adhesive strips, holding 2.2kg, Not suitable for hanging picture framesHolding power: 2.2 kg
| Type | Adhesive Pads & Tack |
| Manufacturer | 3M |
| Brand | Command |
| Colour | White |
| Form | Adhesive Hook |
| sIZE | Large |
| Adhesive Type | Command Adhesive |
| Weight | 4.8g |
| Dimensions | 31x22x99mm |
| Use | Indoor |
| Maximum Load | 2.2kg |
| Country of Origin | China |
| Size | Large |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 350 |
| Height (mm) | 172 |
| OEM | 17003 |
| Width (mm) | 100 |
| Pack Quantity | 1 Hook 2 Large Strips |
| DAMAGE-FREE DECORATING: Say goodbye to holes or sticky residue on your walls, Command Adhesive Strips by 3M are easy to use and help keep your walls looking beautiful without any marks |
| Holding power: 2.2 kg |
| INCLUDES: The pack contains 1 white hook and 2 adhesive strips, holding 2.2kg, Not suitable for hanging picture frames |
| NO TOOLS REQUIRED: Hang your accessories where you want without nails or a hammer |
| REMOVES CLEANLY: These hooks leave no sticky adhesive behind, Thanks to the Command stretch-release removable adhesive technology, they hold strongly yet you can remove them without leaving traces or glue residue |
| STRONG AND VERSATILE: Command Utility Hooks hold strongly on a variety of indoor surfaces including painted walls, finished wood, glass, tile, metal, and other smooth surfaces, Great for hanging backpacks, curtain rods and banners |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.