3M Command Adhesive Hook Medium White (Pack of 2) 17081
Product Code:
3M85158
Pack Of
1
Command 17081 Medium Hooks3M Command Adhesive Hook Medium White (Pack of 2) 170813M Command Adhesive Hook Medium White (Pack of 2) 17081These 3M Command Adhesive Hooks provide a damage free hanging solution for the home and office. No need for nails or screws, the simple and easy to apply adhesive hooks hold strongly and remove cleanly. For use on finished wood, tile, metal, painted surfaces and more, these medium hooks are great for hanging coats, bags, keys and much more. This pack contains 2 white medium hooks with adhesive strips.Damage free hanging solutionNo need for nails or screwsEasy to applyHold strongly and remove cleanlyFor use on finished wood, tile, metal, painted surfaces and moreGreat for hanging coats, bags, keys and moreSize: MediumColour: whitePack of 2 hooks with adhesive strips
- General
- Command 17081 Medium Hooks3M Command Adhesive Hook Medium White (Pack of 2) 170813M Command Adhesive Hook Medium White (Pack of 2) 17081These 3M Command Adhesive Hooks provide a damage free hanging solution for the home and office. No need for nails or screws, the simple and easy to apply adhesive hooks hold strongly and remove cleanly. For use on finished wood, tile, metal, painted surfaces and more, these medium hooks are great for hanging coats, bags, keys and much more. This pack contains 2 white medium hooks with adhesive strips.Damage free hanging solutionNo need for nails or screwsEasy to applyHold strongly and remove cleanlyFor use on finished wood, tile, metal, painted surfaces and moreGreat for hanging coats, bags, keys and moreSize: MediumColour: whitePack of 2 hooks with adhesive strips
| Type | Adhesive Pads & Tack |
| Manufacturer | 3M |
| Brand | Command |
| Colour | White |
| Form | Adhesive Hook |
| sIZE | Medium |
| Adhesive Type | Command Adhesive |
| Weight | 25.1g |
| Dimensions | 30x29x80mm |
| Use | Indoor |
| Maximum Load | 1.3kg |
| Country of Origin | China |
| Size | Medium |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 404 |
| Height (mm) | 230 |
| OEM | 17081 |
| Width (mm) | 198 |
| Pack Quantity | 2 Hooks 4 Medium Strips |
| Colour: white |
| Command 17081 Medium Hooks |
| Damage free hanging solution |
| Easy to apply |
| For use on finished wood, tile, metal, painted surfaces and more |
| Great for hanging coats, bags, keys and more |
| Hold strongly and remove cleanly |
| No need for nails or screws |
| Pack of 2 hooks with adhesive strips |
| Size: Medium |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.