Nescafe Decaffeinated One Cup Sticks Coffee Sachets (Pack of 200) 12315595
Product Code:
NL72758
Pack Of
1
NESCAFÉ Original Decaf Instant Coffee Sachets - 200 x 1.8g SticksNescafe Decaffeinated One Cup Sticks Coffee Sachets (Pack of 200)Nescafe Decaffeinated One Cup Sticks Coffee Sachets (200 Pack)Nescafe One Cup Sachets each contain just the right amount for a delicious cup of morning or afternoon coffee. Simply empty the sachet into a cup, add hot water and milk or sugar to taste, then stir. Nescafe Decaffeinated Coffee has all the robust, bold flavours of an invigorating cup of coffee without any of the caffeine. These individual sachets are ideal for catering, meeting rooms and breakout areas. This pack contains 200 sticks.Handy individual servings in portable sachetsCuts down on waste and spoilageCaffeine free with delicious flavourIdeal for reception areas and meeting roomsPack of 200 individual sticks
- General
- NESCAFÉ Original Decaf Instant Coffee Sachets - 200 x 1.8g SticksNescafe Decaffeinated One Cup Sticks Coffee Sachets (Pack of 200)Nescafe Decaffeinated One Cup Sticks Coffee Sachets (200 Pack)Nescafe One Cup Sachets each contain just the right amount for a delicious cup of morning or afternoon coffee. Simply empty the sachet into a cup, add hot water and milk or sugar to taste, then stir. Nescafe Decaffeinated Coffee has all the robust, bold flavours of an invigorating cup of coffee without any of the caffeine. These individual sachets are ideal for catering, meeting rooms and breakout areas. This pack contains 200 sticks.Handy individual servings in portable sachetsCuts down on waste and spoilageCaffeine free with delicious flavourIdeal for reception areas and meeting roomsPack of 200 individual sticks
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Box - Recyclable/ Sachet - Not Recyclable |
| Weight | 579g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 1.8g |
| Dimensions (WxDxH) | 250x142x144mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Sachets |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | Yes |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 254 |
| Height (mm) | 254 |
| OEM | 12315595 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 196 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Sachet |
| Food/Beverage Description | Handy individual servings in portable sachets |
| Caffeinated/Decaffeinated | Decaffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Pack Quantity | 200 Sachets |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Original |
| Caffeine free with delicious flavour |
| Cuts down on waste and spoilage |
| Handy individual servings in portable sachets |
| Ideal for reception areas and meeting rooms |
| Pack of 200 individual sticks |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.