Nescafe Gold Blend One Cup Sticks Coffee Sachets (Pack of 200) 12340523
Product Code:
NL72757
Pack Of
1
Gold Blend Freeze Dried Coffee Sticks 200's. Hotels, Guest Houses, B&B, Portion Control.Gold Blend Sticks. Discover this signature smooth rich blend instant coffee sachets. Coffee lovers will adore the well rounded taste and rich aroma of Nescafe Gold Blend.These expertly crafted coffee sachets are great for all coffee drinking occasions. Wherever you want to make these special moments, be sure to savour the distinctive taste of this premium blend.
- General
- Gold Blend Freeze Dried Coffee Sticks 200's. Hotels, Guest Houses, B&B, Portion Control.Gold Blend Sticks. Discover this signature smooth rich blend instant coffee sachets. Coffee lovers will adore the well rounded taste and rich aroma of Nescafe Gold Blend.These expertly crafted coffee sachets are great for all coffee drinking occasions. Wherever you want to make these special moments, be sure to savour the distinctive taste of this premium blend.
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Box - Recyclable/ Sachet - Not Recyclable |
| Weight | 580g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 1.8g |
| Dimensions (WxDxH) | 250x142x144mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Sachets |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 249 |
| Height (mm) | 249 |
| OEM | 12340523 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 143 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Sachet |
| Food/Beverage Description | Handy individual servings in portable sachets |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Also available IN NESCAFÉ GOLD BLEND Decaf |
| Discover a premium coffee experience with NESCAFÉ® GOLD BLEND® instant coffee sachets |
| Globally NESCAFÉ has distributed 250 million new coffee plantlets to farmers since 2010. This is part of the NESCAFÉ Plan |
| NESCAFÉ is produced with 100% coffee beans |
| Our corrugate carton is Recyclable and can be placed in the Paper/Board recycling stream |
| Through a careful selection of beans, we deliver a smooth and aromatic cup |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.