5 Star Magnetic Drywipe Whiteboard Wood Frame 600x900mm FS669106
Product Code:
FS669106
Pack Of
1
This 5 Star Magnetic Drywipe Whiteboard is suited for frequent use; writing and erasing with a lifespan of 10 years. You can write text, draw, or make diagrams, erase them and do it all over again. Plus, you can use magnets to display information. Explain subjects, brainstorm ideas, and be creative. Decide, plan and analyse all in one place. This makes it a very good add-on to training centres, schools, labs, and workplaces. This whiteboard is compatible with drywipe markers, erasers, and wipes. The product comes with a full length pen (marker) tray and is easy to install as it comes complete with mounting hardware for hassle-free installation.
- General
- This 5 Star Magnetic Drywipe Whiteboard is suited for frequent use; writing and erasing with a lifespan of 10 years. You can write text, draw, or make diagrams, erase them and do it all over again. Plus, you can use magnets to display information. Explain subjects, brainstorm ideas, and be creative. Decide, plan and analyse all in one place. This makes it a very good add-on to training centres, schools, labs, and workplaces. This whiteboard is compatible with drywipe markers, erasers, and wipes. The product comes with a full length pen (marker) tray and is easy to install as it comes complete with mounting hardware for hassle-free installation.
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | 5 Star |
| Colour | White |
| sIZE | 900x600mm |
| Dimensions | 900x600mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Frame | MDF |
| Board Type | Magnetic Board |
| Pen Tray | Yes |
| Size | 900x600mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.