Phoenix Fire Commander Safe Size 3 Electronic Lock 571 Litres White FS1913EH
Product Code:
PN01125
Pack Of
1
The Phoenix Fire Commander Safe offers great protection for documents, digital media and cash. Having been tested to the Swedish NT Fire 017 -120 Paper Standard, the safe provides 120 minutes fire protection for paper documents. For DVDs, memory sticks and hard drives, the safe provides up to 60 minutes fire protection after being tested to MTC DIP120 - 60DM Fire Test Standard. The safe is fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display, dual control, hidden and scrambled code that can be programmed as standard. It has also been fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building.
- General
- The Phoenix Fire Commander Safe offers great protection for documents, digital media and cash. Having been tested to the Swedish NT Fire 017 -120 Paper Standard, the safe provides 120 minutes fire protection for paper documents. For DVDs, memory sticks and hard drives, the safe provides up to 60 minutes fire protection after being tested to MTC DIP120 - 60DM Fire Test Standard. The safe is fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display, dual control, hidden and scrambled code that can be programmed as standard. It has also been fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building.
| Type | Document Safes |
| Manufacturer | Phoenix |
| Brand | Phoenix |
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Form | Document Fire Safe |
| Capacity | 332 Litres |
| Weight | 358kg |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| Internal Dimensions | 770x440x980mm |
| Lock Type | Electronic Lock 4-16 Digits |
| Cash Rating | Overnight: £2 500.00 |
| Dimensions (WxDxH) | 950x650x1160mm |
| Waterproof | No |
| Number Of Shelves | 2 Adjustable Shelves |
| Fire Rating - Paper | 120 Minutes |
| Valuables Cover | Overnight:£25 000.00 |
| Batteries Supplied | Yes - 4x AAA |
| Fire Rating - Data | 120 Minutes If FSDPI03 is used |
| Fire Rating - Digital Media | 60 Minutes |
| Drop Tested | Yes |
| Internal Volume | 301-400 Litres |
| 2 year materials and labour warranty & Free lifetime 'after the fire' replacement warranty |
| COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White |
| DROP TEST - Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building |
| DROP TEST - Fire and impact tested from 91 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building |
| Drop tested from 9.1 meters for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building or the collapse of the building. |
| FIRE PROTECTION (DIGITAL MEDIA) - Tested to MTC DIP120 - 60DM Fire Test standard providing up to 60 minutes fire protection for DVDs, memory sticks and hard drives |
| FIRE PROTECTION (PAPER) - Tested to the Swedish NT Fire 017 - 120 Paper standard, providing 120 minutes fire protection for paper documents |
| Fire Protection for Paper: Tested to Swedish NT Fire 017 - 120 Paper. Providing 120 minutes fire protection for paper documents. |
| Fire Protection for Paper: Tested to Swedish NT Fire 017 – 120 Paper. Providing 120 minutes fire protection for paper documents. |
| Fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display with internal alarm, dual control, hidden code, scrambled code that can be programmed as standard. |
| LOCKING - Fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display, dual control, hidden code & scrambled code that can be programmed as standard |
| OPTIONAL - Pull out shelves & drawers available FSDPI03 Data protection Insert |
| OPTIONAL - Pull out shelves & drawers available. FSDPI03 Data protection Insert |
| Recommended for an overnight cash risk of ?2,500.00 or ?25,000.00 valuables. |
| Recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables. |
| SECURITY PROTECTION - The safe is recommended for an overnight cash risk of ?2,50000 or ?25,00000 valuables |
| SPECIAL FEATURES - Supplied with 2 height adjustable shelves that also includes hanging rails for lateral files as standard |
| SPECIAL FEATURES - Supplied with 2 height adjustable shelves that also includes hanging rails for lateral files as standard Optional pull out shelves & drawers available |
| SPECIAL FEATURES - Supplied with 2 height adjustable shelves that also includes hanging rails for lateral files as standard. Optional pull out shelves & drawers available |
| Supplied with 3 height adjustable shelves and 2 lockable drawers. |
| The Phoenix FS1900E Fire Commander series offers unrivalled protection for documents, data and Cash. |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.