Phoenix Fortress Pro Safe Size 3 Electronic Lock 53 Litres White SS1463E
Product Code:
PN01569
Pack Of
1
The Phoenix Fortress Pro is designed and tested to the latest and prestigious European test standards for both Fire and Security Protection, making it ideal for home or office and keeping GDPR compliant. The safe has been tested to the International NT Fire 017-60 fire test standard, providing 60 minutes of fire protection. Fitted with a high security VdS certified electronic lock with one master code and one user code that allows for easy programming.
- General
- The Phoenix Fortress Pro is designed and tested to the latest and prestigious European test standards for both Fire and Security Protection, making it ideal for home or office and keeping GDPR compliant. The safe has been tested to the International NT Fire 017-60 fire test standard, providing 60 minutes of fire protection. Fitted with a high security VdS certified electronic lock with one master code and one user code that allows for easy programming.
| Type | Cash Safes |
| Manufacturer | Phoenix |
| Brand | Phoenix |
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Form | Security Safe |
| Capacity | 53 Litres |
| Weight | 84kg |
| Fixing | Floor |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty |
| Internal Dimensions | 330x295x540mm |
| Lock Type | Electronic Lock 6 Digits |
| Cash Rating | Overnight:£4 000.00 |
| Dimensions (WxDxH) | 440x420x650mm |
| Number Of Shelves | 2 Shelves |
| Fire Rating - Paper | 60 Minutes |
| Valuables Cover | Overnight:£40 000.00 |
| Batteries Supplied | No - 1x 9V Required |
| Fire Rating - Data | None |
| Fire Rating - Digital Media | None |
| AIS Approved | Yes |
| ECB.S Approved | Yes |
| SBD Police Approved | Yes |
| Internal Volume | 51-60 Litres |
| APPROVALS – UK Police approved (Secured by Design scheme) and the Association of Insurance Surveyors (AiS). |
| COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant White paint RAL9003. |
| CONSTRUCTION - Double wall construction with high grade concrete infill to provide both fire and burglary protection. Anti-drill plate protection, three way live locking bolts and fixed dog bolts, provide a door of massive strength and resistance to pry or forced attack. |
| FIRE PROTECTION (PAPER) – Tested to the International NT Fire 017 - 60 fire test standard, providing 60 minutes fire protection for paper documents. |
| FIXING – Ready prepared for floor or wall fixing, with fixing bolts for concrete floors or brick walls supplied. |
| GDPR – Maintain GDPR compliance at home or in the office by keeping your company’s vital and important records secure and protected.Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients do not exceed 500 grams. |
| LOCKING – Fitted with a high security VdS Certified electronic lock with 1 Master Code and 1 User Code that allows for easy programming. |
| SECURITY PROTECTION – Tested to the prestigious European security standard EN14450-S2 (ECB.S Certified) giving cash cover of £4,000 or Valuables cover of £40,000 |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.