Phoenix Fingerprint Key Safe Electronic Lock 60 Adjustable Hooks Black KS0021F
Product Code:
PN01295
Pack Of
1
The Phoenix Fingerprint Key Safe is Ideal for home, office, schools, garages and office blocks with an advanced user friendly electronic lock and biometric fingerprint scanner. The scanner can store up to 20 fingerprints with an anti-tamper or bounce solenoid system. The safe is fitted with a key override facility for emergency use, with two keys supplied. The safe is ready prepared for fixing to the wall with four anchor bolts supplied and it has features such as adjustable key hooks, spring loaded door and a key deposit slot.
- General
- The Phoenix Fingerprint Key Safe is Ideal for home, office, schools, garages and office blocks with an advanced user friendly electronic lock and biometric fingerprint scanner. The scanner can store up to 20 fingerprints with an anti-tamper or bounce solenoid system. The safe is fitted with a key override facility for emergency use, with two keys supplied. The safe is ready prepared for fixing to the wall with four anchor bolts supplied and it has features such as adjustable key hooks, spring loaded door and a key deposit slot.
| Type | Key Cabinets |
| Manufacturer | Phoenix |
| Brand | Phoenix |
| Colour | Black |
| Material | Steel |
| Form | High Security Key Cabinet |
| Capacity | 60 Key |
| Capacity | 4.5 Litres |
| Weight | 8kg |
| Warranty | 1 Year Back to Base Warranty |
| Internal Dimensions | 235x85x350mm |
| Lock Type | Electronic Lock 3-8 Digits Fingerprint Lock |
| Dimensions (WxDxH) | 300x105x360mm |
| Wall Mount | Yes |
| Batteries Supplied | No - 4x AA Required |
| COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant Black paint. |
| FIXING – Ready prepared for fixing to the wall with 4 anchor bolts supplied. |
| KEY TAGS – Supplied complete with a selection of coloured key rings. |
| LIGHTING - Fitted with a bright internal LED interior light so the contents can easily be seen. |
| LOCKING – Advanced ‘user friendly’ electronic lock and biometric fingerprint scanner with anti- tamper or bounce solenoid system. For added peace of mind this safe is fitted with a key override facility for emergency use (2 keys supplied) and an external USB-C power supply connector, allowing the lock to be powered up, if the batteries need replacing. |
| NO OF KEY HOOKS - 60. |
| SECURITY – When bolted to a wall these key safes provide defence against burglaries aimed at stealing car keys, house keys etc. |
| SPECIAL FEATURES – Adjustable key hook, spring loaded door and a key deposit slot (65H x 35W x 20Dmm), allowing keys to be deposited without the need to open the safe. |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.