BurnSoothe Burn Blot Sachet 3.5g Pack of 25 391
Product Code:
HS09920
Pack Of
1
Burnsoothe Burn Blot Sachets are a sterile, emergency first aid burn gel designed to provide instant relief for minor burns and scalds. Each single-use sachet contains 3.5g of water-based hydrogel that cools the injury without the need for prior water treatment. Formulated to soothe pain and cool the burn area immediately, helping to minimise skin damage and trauma. Supplied in a pack of 25.
- General
- Burnsoothe Burn Blot Sachets are a sterile, emergency first aid burn gel designed to provide instant relief for minor burns and scalds. Each single-use sachet contains 3.5g of water-based hydrogel that cools the injury without the need for prior water treatment. Formulated to soothe pain and cool the burn area immediately, helping to minimise skin damage and trauma. Supplied in a pack of 25.
| Type | Treatment Kits |
| Manufacturer | Reliance Medical |
| Brand | BurnSoothe |
| Form | Wipes Gels & Sprays |
| sIZE | 3.5g |
| Weight | 3.5g |
| Country of Origin | United States of America |
| Size | 3.5g |
| Instant minor burn relief and protection |
| Sterile and non-toxic |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.