Reliance Medical Triangular Bandage 90 x 127cm Pack of 10 411
Product Code:
HS88411
Pack Of
1
Measuring 90 x 127cm, this first aid essential is primarily used for creating slings, immobilising injuries and splinting. Made from non-woven fabric, the bandage is designed for single use to maintain hygiene. Individually wrapped, these sterile bandages are supplied in a pack of 10.
- General
- Measuring 90 x 127cm, this first aid essential is primarily used for creating slings, immobilising injuries and splinting. Made from non-woven fabric, the bandage is designed for single use to maintain hygiene. Individually wrapped, these sterile bandages are supplied in a pack of 10.
| Type | Plasters & Bandages |
| Manufacturer | Reliance Medical |
| Brand | Reliance Medical |
| Form | Bandages |
| sIZE | 900x1270mm |
| Dimensions | 900x1270mm |
| For Use With | General Use |
| Size | 900x1270mm |
| Sterile | No |
| Ideal for slings and splinting |
| Multi-functional bandage |
| Single Use |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.