Toshiba 43UV1563DB 43 inch Smart 4K UHD HDR Freely TV 43UV1563DB
Product Code:
TE34437
Pack Of
1
Live and breathe the on-screen action with a Toshiba 4K UHD TV. Bringing you life-like picture clarity. TRU Resolution upscales non-4K content for a refined, immersive experience and TRU Flow, which reduces image judder, even during rapid cuts and fast-moving scenes. Dive into ultra-vivid 4K Dolby Vision content with crystal-clear Dolby Audio processing, making the sound clearer, with sharper dialogue and richer detail. Stream all your favourite live and on demand TV with Freely - no dish, no box, no aerial - all you need is Wi-Fi. VIDAA TV integrates live tv and streaming channels seamlessly, offering a vast array of content. Effortlessly navigate with your preferred voice assistant—Alexa, Google Assistant, or VIDAA Voice—for intuitive control and access to endless entertainment through VIDAA's universal search feature.
- General
- Live and breathe the on-screen action with a Toshiba 4K UHD TV. Bringing you life-like picture clarity. TRU Resolution upscales non-4K content for a refined, immersive experience and TRU Flow, which reduces image judder, even during rapid cuts and fast-moving scenes. Dive into ultra-vivid 4K Dolby Vision content with crystal-clear Dolby Audio processing, making the sound clearer, with sharper dialogue and richer detail. Stream all your favourite live and on demand TV with Freely - no dish, no box, no aerial - all you need is Wi-Fi. VIDAA TV integrates live tv and streaming channels seamlessly, offering a vast array of content. Effortlessly navigate with your preferred voice assistant—Alexa, Google Assistant, or VIDAA Voice—for intuitive control and access to endless entertainment through VIDAA's universal search feature.
| Type | Televisions |
| Manufacturer | Toshiba |
| Brand | Toshiba |
| Colour | Black |
| sIZE | 43in |
| Weight | 5.5kg |
| Dimensions | 601x957x173mm |
| Resolution | 3840x2160 |
| Screen Type | LED |
| HD-Ready | Yes |
| Freeview HD | Freely |
| Hospitality Features | No |
| Size | 43in |
| Dimensions without Stand | 558x957x81mm |
| Smart TV | Yes |
| Vesa Compatibility | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.