Re:create Recycled Whiteboard Markers Bullet Tip Black (Pack of 200) RDME200
Product Code:
EG63489
Pack Of
1
These environmentally friendly whiteboard markers are made from recycled post-consumer waste and are supplied in a classbox for convenience. Great for classroom or office use, as well as for the environmentally conscious person, they make a greener choice without compromising on quality. Ideal for busy classrooms or shared workspaces, the Global Recycled Standard certification means that they can be recycled again through the ReCreate send-back scheme, closing the loop on sustainability. Featuring bullet tips, the markers contain black ink with a 24-hour cap-off time to prevent them drying out. Supplied in a pack of 200.
- General
- These environmentally friendly whiteboard markers are made from recycled post-consumer waste and are supplied in a classbox for convenience. Great for classroom or office use, as well as for the environmentally conscious person, they make a greener choice without compromising on quality. Ideal for busy classrooms or shared workspaces, the Global Recycled Standard certification means that they can be recycled again through the ReCreate send-back scheme, closing the loop on sustainability. Featuring bullet tips, the markers contain black ink with a 24-hour cap-off time to prevent them drying out. Supplied in a pack of 200.
| Type | Drywipe Markers |
| Manufacturer | Eastpoint |
| Brand | Show-me |
| Colour | Black |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Line Width | 2mm Line |
| Ink Type | Low Odour Ink |
| Weight | 2kg |
| Dimensions | 145x115x180mm |
| Tip Shape | Bullet Tip |
| Writes On | Drywipe Boards |
| Cap Off Time | 24 Hours |
| Country of Origin | India |
| 24-hour cap-off |
| Barrel and lid made from recycled post consume waste |
| Bulk Box of 200 |
| Bullet tip and vibrant black ink for bold, consistent lines |
| Recreated from waste into whiteboard markers |
| Recyclable via the Recreate send back scheme |
| Slim barrel is ideal for small hands |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.