Duracell Plus 9V Battery Alkaline 100% Life (Pack of 4) 5009826
Product Code:
DU14230
Pack Of
1
Duracell 9V Plus Power Battery Pack 4'sDuracell 9V Plus Power Battery Pack 4'sDuracell offers a wide range of batteries to be used in electronics that require reliable power. Duracell Plus 9V batteries are alkaline batteries ideal for powering all your devices. Duracell Plus 9V alkaline has 100% life guaranteed (commercial guarantee vs. The Minimum Average Duration across 2015 IEC 9V battery tests. Results may vary by device or usage pattern (IEC's website)). Unused Duracell batteries stay powered up to 5 years in ambient storage.SAFETY : Superior Nylon top closure helps preventing our batteries from leakage.98% of our paper-based packs are made from recycled materials.Available in AA, AAA, C, D and 9 V sizes.Pack of 4 batteries.Pre-charged.9V.Safety instructions: Keep new and used coin-sized button batteries out of sight and reach of children. Coin batteries are hazardous and can cause serious internal chemical burns if swallowed. Dispose of used batteries immediately. For more information, please visit the Button Battery Safety website.
- General
- Duracell 9V Plus Power Battery Pack 4'sDuracell 9V Plus Power Battery Pack 4'sDuracell offers a wide range of batteries to be used in electronics that require reliable power. Duracell Plus 9V batteries are alkaline batteries ideal for powering all your devices. Duracell Plus 9V alkaline has 100% life guaranteed (commercial guarantee vs. The Minimum Average Duration across 2015 IEC 9V battery tests. Results may vary by device or usage pattern (IEC's website)). Unused Duracell batteries stay powered up to 5 years in ambient storage.SAFETY : Superior Nylon top closure helps preventing our batteries from leakage.98% of our paper-based packs are made from recycled materials.Available in AA, AAA, C, D and 9 V sizes.Pack of 4 batteries.Pre-charged.9V.Safety instructions: Keep new and used coin-sized button batteries out of sight and reach of children. Coin batteries are hazardous and can cause serious internal chemical burns if swallowed. Dispose of used batteries immediately. For more information, please visit the Button Battery Safety website.
| Type | Disposable & Rechargeable Batteries |
| Manufacturer | Duracell |
| Brand | Duracell Plus |
| Colour | Black |
| Recycled Product | Yes |
| sIZE | 9V |
| Battery Type | Alkaline |
| Size Code | MN1604 |
| Voltage | 9 volts |
| Country of Origin | China |
| Size | 9V |
| Depth (mm) | 53 |
| Height (mm) | 53 |
| OEM | 5009826 |
| Width (mm) | 51 |
| Voltage (V) | 9.00 |
| Pack | 4 |
| Battery Size | 9V |
| Disposable/Rechargeable | Disposable |
| Batteries in Pack | 4 |
| 9V. |
| Pack of 4 batteries. |
| Pre-charged. |
| Safety instructions: Keep new and used coin-sized button batteries out of sight and reach of children. Coin batteries are hazardous and can cause serious internal chemical burns if swallowed. Dispose of used batteries immediately. For more information, please visit the Button Battery Safety website. |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.