Duracell Plus 9V Battery Alkaline 100% Life (Pack of 2) 5011416
Product Code:
DU14226
Pack Of
1
Duracell Plus 9V Batteries (Pack of 2) - Alkaline - 100% Life Guaranteed - Reliability For Everyday Devices - 0% Plastic Packaging - 5 Year StorageDuracell Plus Battery 9V (Pack of 2) 81275459Duracell Plus 9V Battery (2 Pack) 81275459For a safe, long-lasting battery that just keeps performing, you can't do better than Duracell Plus 9V Battery. Famed for their performance, even at low temperatures, these 9V alkaline batteries deserve their reputation for excellence. Not only will they last for ages inside your torch or remote control, but they also have an impressive extended shelf-life. Tested for voltage and leakage to ensure safety, Duracell Plus is the ultimate everyday battery.Duracell's best-known battery brandIdeal for everyday use in low-mid level gadgetsGreat long-lasting performanceImpressive extended shelf-lifeSafety tested to prevent leakingWork well even at low temperatures9V of powerPack of 2 batteriesThe Duracell Plus Power batteries are best used when you are looking for reliable, long-lasting power in your every-day devices such as motorized toys, flashlights, portable games consoles, remote controls, CD players, etc. Duralock technology keeps unused Duracell batteries fresh and powered for up to 10 years in ambient storage.Duracell's best-known battery brandIdeal for everyday use in low-mid level gadgetsGreat long-lasting performanceImpressive extended shelf-lifeSafety tested to prevent leakingWork well even at low temperatures9V of powerPack of 2 batteries
- General
- Duracell Plus 9V Batteries (Pack of 2) - Alkaline - 100% Life Guaranteed - Reliability For Everyday Devices - 0% Plastic Packaging - 5 Year StorageDuracell Plus Battery 9V (Pack of 2) 81275459Duracell Plus 9V Battery (2 Pack) 81275459For a safe, long-lasting battery that just keeps performing, you can't do better than Duracell Plus 9V Battery. Famed for their performance, even at low temperatures, these 9V alkaline batteries deserve their reputation for excellence. Not only will they last for ages inside your torch or remote control, but they also have an impressive extended shelf-life. Tested for voltage and leakage to ensure safety, Duracell Plus is the ultimate everyday battery.Duracell's best-known battery brandIdeal for everyday use in low-mid level gadgetsGreat long-lasting performanceImpressive extended shelf-lifeSafety tested to prevent leakingWork well even at low temperatures9V of powerPack of 2 batteriesThe Duracell Plus Power batteries are best used when you are looking for reliable, long-lasting power in your every-day devices such as motorized toys, flashlights, portable games consoles, remote controls, CD players, etc. Duralock technology keeps unused Duracell batteries fresh and powered for up to 10 years in ambient storage.Duracell's best-known battery brandIdeal for everyday use in low-mid level gadgetsGreat long-lasting performanceImpressive extended shelf-lifeSafety tested to prevent leakingWork well even at low temperatures9V of powerPack of 2 batteries
| Type | Disposable & Rechargeable Batteries |
| Manufacturer | Duracell |
| Brand | Duracell Plus |
| Colour | Black |
| Recycled Product | Yes |
| sIZE | 9V |
| Battery Type | Alkaline |
| Size Code | MN1604 |
| Voltage | 9 volts |
| Country of Origin | China |
| Size | 9V |
| Depth (mm) | 18 |
| Height (mm) | 119 |
| OEM | 5011416 |
| Width (mm) | 85 |
| Voltage (V) | 9.00 |
| Pack | 2 |
| Battery Size | 9V |
| Disposable/Rechargeable | Disposable |
| Batteries in Pack | 2 |
| 9V of power |
| Duracell's best-known battery brand |
| Great long-lasting performance |
| Ideal for everyday use in low-mid level gadgets |
| Impressive extended shelf-life |
| Pack of 2 batteries |
| Safety tested to prevent leaking |
| Work well even at low temperatures |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.