Energizer® Recharge Extreme AA Batteries 2300 mAh (Pack 4)
Product Code:
ENGRCAA2300
Pack Of
1
Energizer Rechargeable Extreme Battery AA Pack 4'sEnergizer Rechargable Extreme Batteries AA Pack 4'sIntroducing the world's first AA rechargeable battery made with 4% recycled batteries.The same innovation brought to Energizer® EcoAdvanced®, they now bring to Energizer Recharge® batteries. Now you can save money and have less impact on the planet by reducing the number of disposed batteries, creating less waste. By using Energizer Recharge® batteries for digital cameras, handheld GPS devices, wireless gaming systems, toys, you name it.Recycled battery innovation comes to Energizer Recharge‚® batteriesLong-lasting power for digital camerasUp to 5-year battery life of total usable life under typical usage patternsCan be charged hundreds of timesCharge lasts up to 12 months in storageWorld's #1 recharge brand, according to market survey dataBatteries come pre-chargedPlease note, packaging may vary while new designs are rolled out.
- General
- Energizer Rechargeable Extreme Battery AA Pack 4'sEnergizer Rechargable Extreme Batteries AA Pack 4'sIntroducing the world's first AA rechargeable battery made with 4% recycled batteries.The same innovation brought to Energizer® EcoAdvanced®, they now bring to Energizer Recharge® batteries. Now you can save money and have less impact on the planet by reducing the number of disposed batteries, creating less waste. By using Energizer Recharge® batteries for digital cameras, handheld GPS devices, wireless gaming systems, toys, you name it.Recycled battery innovation comes to Energizer Recharge‚® batteriesLong-lasting power for digital camerasUp to 5-year battery life of total usable life under typical usage patternsCan be charged hundreds of timesCharge lasts up to 12 months in storageWorld's #1 recharge brand, according to market survey dataBatteries come pre-chargedPlease note, packaging may vary while new designs are rolled out.
| Type | Disposable & Rechargeable Batteries |
| Manufacturer | Energizer |
| Brand | Energizer |
| Capacity | 2300mAh |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Made From 100% Recycled Materials |
| sIZE | AA |
| Weight | 108g |
| Dimensions | 14.5x14.5x50.5mm |
| Environment Support | Nordic Swan Ecolabel |
| Size Code | AA |
| Country of Origin | Japan |
| Size | AA |
| Disposable/Rechargeable | Rechargeable |
| Batteries in Pack | 4 |
| Batteries come pre-chargedPlease note, packaging may vary while new designs are rolled out. |
| Can be charged hundreds of times |
| Charge lasts up to 12 months in storage |
| Long-lasting power for digital cameras |
| Recycled battery innovation comes to Energizer Recharge‚® batteries |
| Up to 5-year battery life of total usable life under typical usage patterns |
| World's #1 recharge brand, according to market survey data |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.