Duracell Rechargeable AA NiMH 1300mAh Batteries (Pack of 4) 81367177
Product Code:
DU03924
Pack Of
1
Duracell AA 1300MAH Recharge Plus Battery Pack 4'sDuracell Rechargeable AA 1300 mAh Batteries, Pack of 4Duracell Recharge Ultra AA batteries are Duracells #1 longest-lasting per charge* and let you charge 400 times. With a Long-Life Ion Core you get amazing power in every battery. Plus, they come pre-charged so you can power your devices right away and will stay charged for up to 12 months, when not in use.Additionally, unused Duracell Recharge Ultra batteries are guaranteed to last 5 years. These powerful NiMH batteries work in any NiMH charger. With a longer-lasting charge and fewer recharges, Duracell Recharge Ultra AA batteries really do set themselves apart from the rest.*for rechargeable AA size, per charge in same deviceDuracell Rechargeable AA 1300mAh batteries can be recharged 100's times1.2vP4Unused Duracell Rechargeable AA 1300mAh batteries are guaranteed to last 3 yearsNiMH
- General
- Duracell AA 1300MAH Recharge Plus Battery Pack 4'sDuracell Rechargeable AA 1300 mAh Batteries, Pack of 4Duracell Recharge Ultra AA batteries are Duracells #1 longest-lasting per charge* and let you charge 400 times. With a Long-Life Ion Core you get amazing power in every battery. Plus, they come pre-charged so you can power your devices right away and will stay charged for up to 12 months, when not in use.Additionally, unused Duracell Recharge Ultra batteries are guaranteed to last 5 years. These powerful NiMH batteries work in any NiMH charger. With a longer-lasting charge and fewer recharges, Duracell Recharge Ultra AA batteries really do set themselves apart from the rest.*for rechargeable AA size, per charge in same deviceDuracell Rechargeable AA 1300mAh batteries can be recharged 100's times1.2vP4Unused Duracell Rechargeable AA 1300mAh batteries are guaranteed to last 3 yearsNiMH
| Type | Disposable & Rechargeable Batteries |
| Manufacturer | Duracell |
| Brand | Duracell |
| Colour | Black |
| Capacity | 1300mAh |
| sIZE | AA |
| Battery Type | NiMH |
| Size Code | AA |
| Country of Origin | China |
| Size | AA |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 118 |
| Height (mm) | 118 |
| Mercury (ppm) | 5 |
| OEM | 81367177 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Width (mm) | 84 |
| Cadmium (ppm) | No |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | 40 |
| RoHS Compliance Certification Reference | Compliant |
| WEEE Registration Number | WEE/MM8281AA |
| UK Battery Producer Registration Number | BPRN05559 |
| Battery Size Required | AA 2500mAh |
| Recharge Capacity (mah) | 2500.00 |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Size | AA 2500mAh |
| Disposable/Rechargeable | Rechargeable |
| Batteries in Pack | 4 |
| 1.2v |
| Duracell Rechargeable AA 1300mAh batteries can be recharged 100's times |
| NiMH |
| P4 |
| Unused Duracell Rechargeable AA 1300mAh batteries are guaranteed to last 3 years |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.