3M Command Medium Wire Hooks with Command Strips 17068
Product Code:
3M92127
Pack Of
1
Command 17068 Medium Hooks3M Command 17068 Medium White Hooks 2 Pack3M Command Medium Wire Hooks With Command Strips 17068Life is easier when everything has its place. Organize your home damage-free with Command Wire Hooks. Command Hooks let you hang what you want, where you want, without the hassle of tools and nails. Command Strips hold strongly on a variety of smooth, finished surfaces, and these adhesive hooks remove cleanly with no sticky residue or damage left behind. Now you can organize your home or office just the way you want with Command indoor hooks.INCLUDES - 2 hooks and 4 medium indoor strips; 1 hook holds 3 lbsORGANIZE DAMAGE-FREE - Say goodbye to holes, marks, or sticky residue on your walls, doors, cabinets, or closets; Command Hooks by 3M are easy to use and help keep your walls looking beautifulNO TOOLS REQUIRED- Hang flyswatter, Swiffer Sweeper or Duster, pots and pans, clipboards, dustpans, umbrellas, and more where you want without nails or a hammer. Includes metal wire for versatile hangingSTRONG AND VERSATILE- Command Wire Hooks include hold strongly on a variety of indoor surfaces including painted walls, smooth ceilings, finished wood, glass, tile, metal, and other smooth surfacesREMOVES CLEANLY- Reorganize when inspiration strikes; These wall hooks leave no sticky adhesive behind; Perfect to use inside cabinets and closets, in your college dorm, apartment, home, and office
- General
- Command 17068 Medium Hooks3M Command 17068 Medium White Hooks 2 Pack3M Command Medium Wire Hooks With Command Strips 17068Life is easier when everything has its place. Organize your home damage-free with Command Wire Hooks. Command Hooks let you hang what you want, where you want, without the hassle of tools and nails. Command Strips hold strongly on a variety of smooth, finished surfaces, and these adhesive hooks remove cleanly with no sticky residue or damage left behind. Now you can organize your home or office just the way you want with Command indoor hooks.INCLUDES - 2 hooks and 4 medium indoor strips; 1 hook holds 3 lbsORGANIZE DAMAGE-FREE - Say goodbye to holes, marks, or sticky residue on your walls, doors, cabinets, or closets; Command Hooks by 3M are easy to use and help keep your walls looking beautifulNO TOOLS REQUIRED- Hang flyswatter, Swiffer Sweeper or Duster, pots and pans, clipboards, dustpans, umbrellas, and more where you want without nails or a hammer. Includes metal wire for versatile hangingSTRONG AND VERSATILE- Command Wire Hooks include hold strongly on a variety of indoor surfaces including painted walls, smooth ceilings, finished wood, glass, tile, metal, and other smooth surfacesREMOVES CLEANLY- Reorganize when inspiration strikes; These wall hooks leave no sticky adhesive behind; Perfect to use inside cabinets and closets, in your college dorm, apartment, home, and office
| Type | Adhesive Pads & Tack |
| Manufacturer | 3M |
| Brand | Command |
| Colour | White |
| Form | Adhesive Hook |
| sIZE | Medium |
| Adhesive Type | Command Adhesive |
| Weight | 29.5g |
| Dimensions | 31x29x80mm |
| Use | Indoor |
| Maximum Load | 1.3kg |
| Country of Origin | China |
| Size | Medium |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 172 |
| Height (mm) | 172 |
| OEM | 17068 |
| Width (mm) | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Pack Quantity | 2 Hooks 4 Medium Strips |
| Command 17068 Medium Hooks |
| INCLUDES - 2 hooks and 4 medium indoor strips; 1 hook holds 3 lbs |
| NO TOOLS REQUIRED- Hang flyswatter, Swiffer Sweeper or Duster, pots and pans, clipboards, dustpans, umbrellas, and more where you want without nails or a hammer. Includes metal wire for versatile hanging |
| ORGANIZE DAMAGE-FREE - Say goodbye to holes, marks, or sticky residue on your walls, doors, cabinets, or closets; Command Hooks by 3M are easy to use and help keep your walls looking beautiful |
| REMOVES CLEANLY- Reorganize when inspiration strikes; These wall hooks leave no sticky adhesive behind; Perfect to use inside cabinets and closets, in your college dorm, apartment, home, and office |
| STRONG AND VERSATILE- Command Wire Hooks include hold strongly on a variety of indoor surfaces including painted walls, smooth ceilings, finished wood, glass, tile, metal, and other smooth surfaces |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.