3M Command Adhesive Jumbo Hook with Command Strips 17004
Product Code:
3M70534
Pack Of
1
Command Jumbo Utility Hook, Pack Of 1 Hook And 4 Adhesive Strips, WhiteThis jumbo-sized heavy duty hook is easy to apply and removes cleanly. It won’t damage plaster or leave holes, sticky residues or stains behind, making it ideal for rented accommodation. It has a sturdy, robust weight capacity of 3.4 kg and holds strongly to a variety of surfaces including solid, hollow and painted walls. And with Command Refill Strips you can reuse it for other jobs around the home or office.
- General
- Command Jumbo Utility Hook, Pack Of 1 Hook And 4 Adhesive Strips, WhiteThis jumbo-sized heavy duty hook is easy to apply and removes cleanly. It won’t damage plaster or leave holes, sticky residues or stains behind, making it ideal for rented accommodation. It has a sturdy, robust weight capacity of 3.4 kg and holds strongly to a variety of surfaces including solid, hollow and painted walls. And with Command Refill Strips you can reuse it for other jobs around the home or office.
| Type | Adhesive Pads & Tack |
| Manufacturer | 3M |
| Brand | Command |
| Colour | White |
| Form | Adhesive Hook |
| sIZE | Jumbo |
| Adhesive Type | Command Adhesive |
| Weight | 2.3g |
| Dimensions | 51x108mm |
| Use | Indoor |
| Maximum Load | 3.4kg |
| Country of Origin | Mexico |
| Size | Jumbo |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 345 |
| Height (mm) | 170 |
| OEM | 17004 |
| Width (mm) | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Pack Quantity | 1 Hook 4 Strips |
| Colour: White |
| Damage-free hanging, holds strongly and removes cleanly |
| Easy to apply, no need for nails, screws or drills |
| Holding power: 3.4 kg |
| Ideal for hanging heavy coats, bags, towels and other household items |
| Pack contents: 1 hook and 4 large strips |
| Size: Jumbo |
| Strip type: Indoor Original |
| Strips stretch off cleanly without leaving holes, marks or sticky residue |
| Suitable for most smooth surfaces including painted walls, tiles, metal and wood |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.