Work Platform - Easy Slope - 1200mm Platform - 3 Tread - Blue
Product Code:
AHWPE1203BL
Pack Of
1
These Climb-It Work Platforms are top of the range with wide profile treads and an easy slope angle of 50 degrees. Maximum load capacity of up to 300kg. Box section base for extra strength and stability.
- General
- These Climb-It Work Platforms are top of the range with wide profile treads and an easy slope angle of 50 degrees. Maximum load capacity of up to 300kg. Box section base for extra strength and stability.
| Type | Ladders Stepladders & Platform Steps |
| Manufacturer | Climb-It Ltd |
| Brand | Climb-It |
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Form | Work Platforms |
| Dimensions | 920x1690x1705mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Maximum Load | 300kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Handrail | Full Handrail |
| Tread Size | 730x195mm |
| Country of Origin | UK |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.