Tilt N Pull Steps - 4 Tread - Blue
Product Code:
AAT04
Pack Of
1
These Climb-It Tilt and Pull Steps with a handrail are flexible with mobile castors enabling the unit to be pushed and pulled with ease. Made from strong tubular steel. Anti-slip treads to ensure the user has a secure grip. Maximum load capacity of up to 150kg.
- General
- These Climb-It Tilt and Pull Steps with a handrail are flexible with mobile castors enabling the unit to be pushed and pulled with ease. Made from strong tubular steel. Anti-slip treads to ensure the user has a secure grip. Maximum load capacity of up to 150kg.
| Type | Ladders Stepladders & Platform Steps |
| Manufacturer | Climb-It Ltd |
| Brand | Climb-It |
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Form | Step Ladder |
| Weight | 16Kg |
| Dimensions | 560x990x1690mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 4 Tread |
| Tread Size | 400x200mm |
| Country of Origin | UK |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.