Domed Feet Step - 2 Tread - Anti Slip - Blue
Product Code:
AAD02SB
Pack Of
1
These Climb-It Domed Feet Steps are a range of weight reactive units, which have spring loaded castors that engage and disengage on whether or not weight is applied. Anti-slip treads to ensure the user has a secure grip. Platform size: W400 x 380mm. Fixed hand rail for safe climbing and dismount on the steps and safety bar around the platform area. Maximum load capacity of up to 150kg.
- General
- These Climb-It Domed Feet Steps are a range of weight reactive units, which have spring loaded castors that engage and disengage on whether or not weight is applied. Anti-slip treads to ensure the user has a secure grip. Platform size: W400 x 380mm. Fixed hand rail for safe climbing and dismount on the steps and safety bar around the platform area. Maximum load capacity of up to 150kg.
| Type | Ladders Stepladders & Platform Steps |
| Manufacturer | Climb-It Ltd |
| Brand | Climb-It |
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Form | Platform Steps |
| Dimensions | 575x690x1085mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Platform Size | 400x380mm |
| Handrail | Full Handrail |
| Tread Size | 380x180mm |
| Country of Origin | UK |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.