Centaur Aluminium Large Toe Sack Truck with Sliders
Product Code:
GI827P
Pack Of
1
This strong, lightweight, easy to manoeuvre sack truck made from aluminium. This truck has puncture proof, 250mm pneumatic wheels, suitable for use on uneven or rough terrain, REACH compliant. With the handy fixed and folding toe plate, with sliders. Folding toe plate dimensions: 475 x 590mm (WxD). With sliders the overall dimensions: 480 x 830 x 1320mm (WxDxH). Some assembly is required. Capable of distributing 200kg evenly.
- General
- This strong, lightweight, easy to manoeuvre sack truck made from aluminium. This truck has puncture proof, 250mm pneumatic wheels, suitable for use on uneven or rough terrain, REACH compliant. With the handy fixed and folding toe plate, with sliders. Folding toe plate dimensions: 475 x 590mm (WxD). With sliders the overall dimensions: 480 x 830 x 1320mm (WxDxH). Some assembly is required. Capable of distributing 200kg evenly.
| Type | Sack Trucks |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Brand | GPC |
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Weight | 12kg |
| Dimensions | 480x830x1320mm |
| Maximum Load | 200kg |
| Wheel Diameter | 250mm |
| Toe Plate | 475x590mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.