Avery Mini Data Cartridge Label 72x21.1mm White(Pack of 600) L7665-25
Product Code:
AVL7665
Pack Of
1
These Avery mini data cartridge labels are specifically designed to fit to your data cartridges and enable more efficient and neater indexing. Permanent adhesive ensures secure adhesion to your cartridges without peeling over time. Customise your labels with a company logo or font using Avery's free template software and print them in your home or office using your own laser printer, no need for special equipment. Save both time and money by using these printable labels to catalogue your data. This pack contains 25 sheets with 24 labels per sheet (600 labels in total).
- General
- These Avery mini data cartridge labels are specifically designed to fit to your data cartridges and enable more efficient and neater indexing. Permanent adhesive ensures secure adhesion to your cartridges without peeling over time. Customise your labels with a company logo or font using Avery's free template software and print them in your home or office using your own laser printer, no need for special equipment. Save both time and money by using these printable labels to catalogue your data. This pack contains 25 sheets with 24 labels per sheet (600 labels in total).
| Type | Data Cartridge Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Form | 24 per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 300g |
| For Laser Printers | Yes |
| Label Size | 72x21.15mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 11 |
| Height (mm) | 314 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7665-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 238 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 72 x 21.1 |
| Labels per Pack | 600 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 24 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Compact size allows neat labelling of cartridges and storage devices |
| Made from FSC® certified paper from responsibly-managed forests |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
| Sharp laser printing ensures clear, easy to read identification |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.