Avery Laser Labels 38.1x21.2mm (Pack of 6500) L7651H
Product Code:
AVL7651H
Pack Of
1
Mini labels allow you to perform many a task at home or at work with ease. Whether you are looking for an answer to your filing needs and requirements or simply trying to create a new and easy to follow system, through picking up some mini labels, you will make large strides in the right direction. Specially formulated in order to be both adhesive and pliant at the same time, these Avery designed pieces are second to none in terms of quality. There are 65 labels per sheet in this package.
- General
- Mini labels allow you to perform many a task at home or at work with ease. Whether you are looking for an answer to your filing needs and requirements or simply trying to create a new and easy to follow system, through picking up some mini labels, you will make large strides in the right direction. Specially formulated in order to be both adhesive and pliant at the same time, these Avery designed pieces are second to none in terms of quality. There are 65 labels per sheet in this package.
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 1.01kg |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 24 per Sheet |
| Label Size | 63.5x33.9mm |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 320 |
| Height (mm) | 306 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7651-100 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 216 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack | 6500 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 65 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Labels Per Sheet/Roll | 24 Per Sheet |
| JamFREE™ printing prevents adhesive residue for smooth printer performance |
| Made from FSC® certified paper sourced from responsibly managed forests |
| Personalise your labels using FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
| QuickPEEL™ feature speeds up application with easy edge access |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.