Avery Laser Mini Labels 38x21mm 65 Per Sheet Clear (Pack of 1625) L7551-25
Product Code:
AVL7551
Pack Of
1
These innovative Avery clear labels enable your envelopes to stand out and look professional. By printing a return address onto these transparent labels, it will look as though you have printed directly on to the packaging for a chic, executive appearance. Fully compatible with the full range of LaserJet printers, you can apply them to any colour envelope and the label will virtually disappear leaving you with clean, professional addresses. This pack contains 1625 labels, with 25 sheets and 65 each sheet.
- General
- These innovative Avery clear labels enable your envelopes to stand out and look professional. By printing a return address onto these transparent labels, it will look as though you have printed directly on to the packaging for a chic, executive appearance. Fully compatible with the full range of LaserJet printers, you can apply them to any colour envelope and the label will virtually disappear leaving you with clean, professional addresses. This pack contains 1625 labels, with 25 sheets and 65 each sheet.
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | Clear |
| Material | Polyester Film |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 360g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 65 per Sheet |
| Label Size | 38.1x21.2mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 7 |
| Height (mm) | 310 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7551-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 240 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack | 1625 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 65 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Roll | 65 Per Sheet |
| Labels virtually disappear when applied, creating a seamless, printed-on look for light coloured envelopes |
| QuickPEEL™ technology allows for quick and easy label application by revealing label edges |
| Save time and create perfect mailings every time with FREE easy-to-use Avery Software & Templates from www.avery.co.uk/print |
| Suitable for all standard laser printers |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.