Avery Laser Eurofolio Label 134x11mm White (Pack of 600) L7170-25
Product Code:
AVL7170
Pack Of
1
Make your filing clearer and your documents easier to find by using Avery Eurofolio File Label. These useful little labels allow you to differentiate your files so that you can easily tell what is where, helping you find what you need in no time. Perfect for use with Eurofolio size files, these tabs are compatible with a range of laser printers enabling you to produce clear, easy-to-read text to save you time and give your archiving system a professional finish. This pack contains 600 labels, with 25 sheets and 24 labels per sheet.
- General
- Make your filing clearer and your documents easier to find by using Avery Eurofolio File Label. These useful little labels allow you to differentiate your files so that you can easily tell what is where, helping you find what you need in no time. Perfect for use with Eurofolio size files, these tabs are compatible with a range of laser printers enabling you to produce clear, easy-to-read text to save you time and give your archiving system a professional finish. This pack contains 600 labels, with 25 sheets and 24 labels per sheet.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Form | 24 per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 350g |
| For Laser Printers | Yes |
| Label Size | 134x11mm |
| Dimensions | 215x10x305mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet/Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 345 |
| Height (mm) | 305 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7170-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 213 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 134 x 11 |
| Labels per Pack | 600 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 24 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| BlockOut™ technology hides old labels and text for a clean, professional finish |
| Compact size ideal for filing tabs and narrow lever arch spines |
| JamFREE™ printing leaves no adhesive residue left in your laser printer |
| Made from FSC® certified paper – sustainably sourced and recyclable |
| Save time with FREE, easy-to-use Avery Design & Print software at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.