Avery Ultragrip Laser Label 99.1x93.1mm White (Pack of 1500) L7166-250
Product Code:
AVL7166E
Pack Of
1
For use with your laser printer, these Avery Ultragrip parcel labels feature jam free printing for reliable results every time. Each label measures 99.1 x 93.1mm. This pack contains 250 A4 sheets, with 6 labels per sheet (1500 labels in total).
- General
- For use with your laser printer, these Avery Ultragrip parcel labels feature jam free printing for reliable results every time. Each label measures 99.1 x 93.1mm. This pack contains 250 A4 sheets, with 6 labels per sheet (1500 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Form | A4 Sheets |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 2.92kg |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 6 per Sheet |
| Label Size | 99.1x93.1mm |
| Dimensions | 220x48x310mm |
| Shape | Rectangle |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 310 |
| Height (mm) | 310 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7166-250 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 220 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 99.1 x 93.1 |
| Labels per Pack | 1500 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 6 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Labels Per Sheet/Roll | 6 Per Sheet |
| Customise labels with Avery FREE Design & Print software – fast, simple and professional |
| Ideal size for shipping labels on boxes and parcels |
| JamFREE™ printing for hassle-free label runs |
| Smudge-free finish and professional sharp print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.