Avery White Full Face CD DVD Laser Label 2 Per Sheet (Pack of 50) L7676-25
Product Code:
AV98785
Pack Of
1
Create great looking CDs and DVDs with Avery Full Face laser DVD labels. Classically sized, these Full-Face labels cover much of the surface area, leaving the transparent edge free to produce professional looking discs. Add your company logo to your labels using Avery's free template software. These labels are optimised for your laser printer; enjoy hassle-free printing and vivid, colourful images with a matte finish. This pack contains 25 sheets with 2 labels per sheet (50 labels in total).
- General
- Create great looking CDs and DVDs with Avery Full Face laser DVD labels. Classically sized, these Full-Face labels cover much of the surface area, leaving the transparent edge free to produce professional looking discs. Add your company logo to your labels using Avery's free template software. These labels are optimised for your laser printer; enjoy hassle-free printing and vivid, colourful images with a matte finish. This pack contains 25 sheets with 2 labels per sheet (50 labels in total).
| Type | CD/DVD Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Form | 2 per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 350g |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 2 per Sheet |
| Label Size | 117mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 314 |
| Height (mm) | 314 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7676-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 244 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Circle |
| Label Size (mm x mm) | 117 Diameter |
| Labels per Pack | 50 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 2 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Alignment wings ensure precise, clean application every time |
| Full face coverage creates a seamless printed on look across the entire disc |
| High quality matt surface delivers sharp, professional laser print results |
| Made from FSC® certified paper from responsibly-managed forests |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.