Avery Laser Address Labels 21 Per Sheet Clear (Pack of 525) L7560-25
Product Code:
AV17776
Pack Of
1
Create the illusion of having printed to each surface individually with Avery clear laser labels. The edges almost disappear completely upon application giving the impression that the text is printed directly onto white, coloured or textured surfaces. Compatible with Avery's free template software, create professional looking labels anywhere. Developed for use with your laser printer, these labels are designed with JamFree and Smudge FREE technology to ensure easy, hassle-free creation. There are 25 sheets with 21 labels per sheet (525 labels in total).
- General
- Create the illusion of having printed to each surface individually with Avery clear laser labels. The edges almost disappear completely upon application giving the impression that the text is printed directly onto white, coloured or textured surfaces. Compatible with Avery's free template software, create professional looking labels anywhere. Developed for use with your laser printer, these labels are designed with JamFree and Smudge FREE technology to ensure easy, hassle-free creation. There are 25 sheets with 21 labels per sheet (525 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | Clear |
| Material | Polyester Film |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 360g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 21 per Sheet |
| Label Size | 63.5x38.1mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 320 |
| Height (mm) | 320 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7560-25 |
| Width (mm) | 244 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 63.5 x 38.1 |
| Labels per Pack | 525 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 21 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Roll | 21 Per Sheet |
| Clear material virtually disappears for a printed-on look |
| Designed for black & white or colour laser printers |
| QuickPEEL™ technology makes label application faster and easier |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates from www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.