Avery Lever Arch Filing Laser Labels 200x60mm (Pack of 400) L7171-100
Product Code:
AV17628
Pack Of
1
Re-use lever arch files multiple times with these Avery BlockOut labels. They have been specially fitted to the spines of lever arch files for your convenience, no trimming necessary. Print customised, professional looking labels on your own laser printer with Avery's free template software and keep your lever arch files at optimum organisation. These labels are fully recyclable to help your home or workplace stay eco-friendly. Each pack contains 400 labels across 100 sheets.
- General
- Re-use lever arch files multiple times with these Avery BlockOut labels. They have been specially fitted to the spines of lever arch files for your convenience, no trimming necessary. Print customised, professional looking labels on your own laser printer with Avery's free template software and keep your lever arch files at optimum organisation. These labels are fully recyclable to help your home or workplace stay eco-friendly. Each pack contains 400 labels across 100 sheets.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Form | 4 Per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 1.19kg |
| For Laser Printers | Yes |
| Label Size | 60x200mm |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet/Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 315 |
| Height (mm) | 310 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7171-100 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 220 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 200 x 60 |
| Labels per Pack | 400 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 4 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| BlockOut™ technology covers old text and labels for a clean, professional look |
| Designed for lever arch spine labelling and folder organisation |
| JamFREE™ printing prevents adhesive build-up and printer jams |
| Printable labels compatible with laser and inkjet printers |
| Save time with FREE, easy-to-use Avery Design & Print software at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.