Avery Removable Labels 27 Per Sheet White (Pack of 675) L4737REV-25
Product Code:
AV10638
Pack Of
1
These Avery removable labels stick securely to almost any surface and can be removed or repositioned without leaving sticky residue. The JamFree technology has been developed for these labels to optimise them for smooth, uninterrupted use with your laser printer. Try Avery's free software and templates to design professional looking labels. Made from fully recyclable paper, this pack contains 25 sheets with 27 labels per sheet (675 labels in total).
- General
- These Avery removable labels stick securely to almost any surface and can be removed or repositioned without leaving sticky residue. The JamFree technology has been developed for these labels to optimise them for smooth, uninterrupted use with your laser printer. Try Avery's free software and templates to design professional looking labels. Made from fully recyclable paper, this pack contains 25 sheets with 27 labels per sheet (675 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Removable |
| Weight | 320g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 27 per Sheet |
| Label Size | 63.5x29.6mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 304 |
| Height (mm) | 304 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L4737REV-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 215 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 63 x 29.6 |
| Labels per Pack | 675 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 27 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Labels Per Sheet/Roll | 27 Per Sheet |
| Adheres to a wide range of surfaces including plastic, glass, paper, and more |
| Customise labels with Avery FREE Design & Print software – fast, simple and professional |
| Perfect for temporary labels, instructions, or price tags |
| Sticks securely but removes easily without residue |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.