Avery Lever Arch Spine Label 200x60mm (Pack of 80) L7171A-20
Product Code:
AV10626
Pack Of
1
These Avery labels are designed to go over the spines of lever arch files so that you can create professional looking binders that are both easily identified and stylish. Keeping files organised reduces waste and improves efficiency. With the included software, creating eye catching spine labels to simplify filing and look more professional than just writing the name of whatever is on the file in pen. The assorted labels can be used with both laser and inkjet printers.
- General
- These Avery labels are designed to go over the spines of lever arch files so that you can create professional looking binders that are both easily identified and stylish. Keeping files organised reduces waste and improves efficiency. With the included software, creating eye catching spine labels to simplify filing and look more professional than just writing the name of whatever is on the file in pen. The assorted labels can be used with both laser and inkjet printers.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | Assorted |
| Material | Paper |
| Form | 4 Per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 310g |
| For Laser Printers | Yes |
| Label Size | 60x200mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet/Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 334 |
| Height (mm) | 12 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7171A-20 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 214 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 200 x 60 |
| Labels per Pack | 80 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 4 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC® certified paper sourced from responsibly managed forests. |
| JamFREE™ printing with special edges that prevent adhesive residue. |
| Opaque BlockOut™ material hides text and labels, ideal for reusing folders. |
| Permanent adhesive ensures long-lasting attachment |
| Save time with FREE, easy-to-use Avery Design & Print software at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.