Avery Laser Label 99.1x42.3mm Heavy Duty White (Pack of 240) L4776-20
Product Code:
AV10534
Pack Of
1
These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof between -20 degrees Celsius and 80 degrees Celsius. Designed for your laser printer, these labels are fully customisable using Avery's free software and templates to keep things clear and organised in even the toughest of conditions.
- General
- These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof between -20 degrees Celsius and 80 degrees Celsius. Designed for your laser printer, these labels are fully customisable using Avery's free software and templates to keep things clear and organised in even the toughest of conditions.
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Material | Polyester Film |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 330g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 12 per Sheet |
| Label Size | 99.1x42.3mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Weatherproof | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 327 |
| Height (mm) | 329 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L4776-20 |
| Width (mm) | 215 |
| Cadmium (ppm) | No |
| Lead (ppm) | No |
| Biodegradable Information | 50 |
| Country of Harvest | No |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| RoHS Compliance Certification Reference | NA |
| Labels Per Sheet/Roll | 12 Per Sheet |
| Customise labels with Avery FREE Design & Print software – fast, simple and professional |
| Durable labels that are water, oil, dirt, UV and tear resistant |
| Extra strong permanent adhesive – built for tough indoor and outdoor conditions |
| Unaffected by temperature changes from -20°C to +80°C |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.