Avery Laser Label Heavy Duty 14 Per Sheet White (Pack of 280) L7063-20
Product Code:
AV10532
Pack Of
1
These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof between -20 degrees Celsius and 80 degrees Celsius. Designed for your laser printer, these labels are fully customisable using Avery's free software and templates to keep things clear and organised in even the toughest of conditions. This pack contains 280 labels with 20 sheets and 14 each sheet.
- General
- These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof between -20 degrees Celsius and 80 degrees Celsius. Designed for your laser printer, these labels are fully customisable using Avery's free software and templates to keep things clear and organised in even the toughest of conditions. This pack contains 280 labels with 20 sheets and 14 each sheet.
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 330g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 14 per Sheet |
| Label Size | 99.1x38.1mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Weatherproof | Yes |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 12 |
| Height (mm) | 12 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7063-20 |
| Width (mm) | 214 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 99.1 x 38.1 |
| Labels per Pack | 280 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 14 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Roll | 14 Per Sheet |
| Customise labels with Avery FREE Design & Print software – fast, simple and professional |
| Extra strong, permanent labels for indoor and outdoor use |
| Holds firm through temperatures from -20°C to +80°C |
| Resistant to water, oil, dirt, UV and tearing |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.