Avery Ultragrip Laser Labels 63.5x38.1mm Wht (Pack of 10500) L7160-500
Product Code:
AV00842
Pack Of
1
With these easy to use Ultragrip labels, you can address envelopes in no time at all. Avery's patented, QuickPEEL system, simply divides the labels along the perforation lines to expose the edges, peel and stick to your envelope. Perfect for envelopes, they are fully compatible with your laser printer and guarantee a jam free print for instant, professional labelling. These eco-friendly labels can be fully recycled and are made using environmentally sound materials. This pack contains 500 sheets with 21 labels per sheet (10500 labels in total).
- General
- With these easy to use Ultragrip labels, you can address envelopes in no time at all. Avery's patented, QuickPEEL system, simply divides the labels along the perforation lines to expose the edges, peel and stick to your envelope. Perfect for envelopes, they are fully compatible with your laser printer and guarantee a jam free print for instant, professional labelling. These eco-friendly labels can be fully recycled and are made using environmentally sound materials. This pack contains 500 sheets with 21 labels per sheet (10500 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 4.39kg |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 21 per Sheet |
| Label Size | 63.5x38.1mm |
| Dimensions | 230x80x310mm |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 320 |
| Height (mm) | 320 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7160-500 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 235 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 63.5 x 38.1 |
| Labels per Pack | 10500 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 21 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Labels Per Sheet/Roll | 21 Per Sheet |
| JamFREE™ printing means smooth operation through your laser printer with no adhesive residue |
| Made from FSC certified paper from responsibly-managed forests |
| QuickPEEL™ technology allows for fast and efficient label application – great for high-volume tasks |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.