Avery Labels 99.1x67.7mm 8 Per Sht P100
Product Code:
HE270796
Pack Of
1
For use with your laser printer, these Avery Ultragrip parcel labels feature jam free printing for reliable results every time. Each label measures 99.1 x 67.7mm. This pack contains 100 A4 sheets, with 8 labels per sheet (800 labels in total).
- General
- For use with your laser printer, these Avery Ultragrip parcel labels feature jam free printing for reliable results every time. Each label measures 99.1 x 67.7mm. This pack contains 100 A4 sheets, with 8 labels per sheet (800 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 1.21kg |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 8 per Sheet |
| Label Size | 99.1 x 67.7mm |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Shape | Rectangle |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 320 |
| Height (mm) | 308 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7165-100 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 220 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 99.1 x 67.7 |
| Labels per Pack | 800 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 8 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Labels Per Sheet/Roll | 8 Per Sheet |
| Customise labels with Avery FREE Design & Print software – fast, simple and professional |
| JamFREE™ printing – no printer jams, no adhesive mess |
| Made from FSC® certified, responsibly sourced paper |
| Optimised for bulk parcel labelling and ecommerce use |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.