Avery Inkjet Mini Labels 38.1x21.2mm 65 Per Sheet White (Pack of 1625) J8651-25
Product Code:
AVJ8651
Pack Of
1
These Avery mini labels are ideal for use as return address labels, as well as marking and organising documents. For use with your inkjet printer, the labels feature jam free printing for reliable results every time. These mini labels measure 38.1 x 21.2mm and this pack contains 25 A4 sheets, with 65 white labels per sheet (1625 labels in total).
- General
- These Avery mini labels are ideal for use as return address labels, as well as marking and organising documents. For use with your inkjet printer, the labels feature jam free printing for reliable results every time. These mini labels measure 38.1 x 21.2mm and this pack contains 25 A4 sheets, with 65 white labels per sheet (1625 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 350g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 65 per Sheet |
| Label Size | 38.1x21.2mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Shape | Rectangle |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 8 |
| Height (mm) | 8 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | J8651-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 238 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack | 1625 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 65 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Roll | 65 Per Sheet |
| Designed for all standard inkjet printers |
| Outstanding print quality for sharp, vivid colour results |
| QuickDRY™ material ensures smudge-free results for professional mailings |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.