Avery Inkjet Mini Labels 189 Per Sheet White (Pack of 4725) J8658-25
Product Code:
AV10633
Pack Of
1
These Avery mini labels are ideal for use as return address labels, as well as marking and organising documents. For use with your inkjet printer, the labels feature jam free printing for reliable results every time. These mini labels measure 25.4 x 10mm. This pack contains 25 A4 sheets, with 189 white labels per sheet (4725 labels in total).
- General
- These Avery mini labels are ideal for use as return address labels, as well as marking and organising documents. For use with your inkjet printer, the labels feature jam free printing for reliable results every time. These mini labels measure 25.4 x 10mm. This pack contains 25 A4 sheets, with 189 white labels per sheet (4725 labels in total).
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 350g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 189 per Sheet |
| Label Size | 25.4x10mm |
| Dimensions | 215x10x330mm |
| Shape | Rectangle |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 214 |
| Height (mm) | 214 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | J8658-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 304 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 25.4 x 10 |
| Labels per Pack | 4725 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 189 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Roll | 189 Per Sheet |
| Ideal for marking and organising documents |
| JamFREE™ printing ensures smooth operation through your laser printer with no adhesive residue |
| Reliable adhesion on many surfaces |
| Save time and personalise with FREE Avery Software & Templates at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.