Avery Inkjet L/Arch Filing Labels 4 Per Sheet Wht (Pack of 100) J8171-25
Product Code:
AV00205
Pack Of
1
Avery lever arch filing labels let you re-use old lever arch files or ring binders with new labels. The opaque white material obscures old text and labels, letting you add new information on top. Ideal for use with your inkjet printer to create professional and easy-to-read printed labels. Customise them with online templates available for download, free from the Avery website. This pack contains 100 labels, with 25 sheets and 4 labels per sheet.
- General
- Avery lever arch filing labels let you re-use old lever arch files or ring binders with new labels. The opaque white material obscures old text and labels, letting you add new information on top. Ideal for use with your inkjet printer to create professional and easy-to-read printed labels. Customise them with online templates available for download, free from the Avery website. This pack contains 100 labels, with 25 sheets and 4 labels per sheet.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Form | 4 Per A4 sheet |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 340g |
| For Laser Printers | No |
| Label Size | 60x200mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | No |
| Print Method | Inkjet |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 338 |
| Height (mm) | 314 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | J8171-25 |
| Width (mm) | 238 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 200 x 60 |
| Labels per Pack | 100 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 4 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Bold, clear print quality for easy identification on file spines |
| Designed for all standard inkjet printers |
| Ideal for labelling lever arch files and archiving important paperwork |
| QuickDRY™ technology ensures smudge-free results for a professional filing finish |
| Save time with FREE, easy-to-use Avery Design & Print software at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.