Scott Multifold Hand Towels 250 Sheet White (16 Pack) 3749
Product Code:
KC37490
Pack Of
1
Scott Multifold Hand Towels 250 Sheet White (Pack of 16) 3749Scott Multifold Hand Towels 3749 - Folded Paper Hand Towels - 16 Packs x 250 White Paper Towels (4,000 Total)Scott Multifold Hand Towels 250 Sheet White (16 Pack) 3749These strong and absorbent Scott Hand Towels have a multifold design that prevents them from ripping when being pulled from dispensers and also offers single sheet at a time for dispensing for improved hygiene and reduced wastage. They are made with AIRFLEX technology that adds strength and absorbency, even when wet.Compatible with Aquarius Multifold Folded Hand Towel Dispenser and Aquarius Folded Hand Towel Dispenser1-ply tissueAIRFLEX technologySheet dimensions: 240x200mm250 sheetsPack of 16Compatible dispenser NWT1462
- General
- Scott Multifold Hand Towels 250 Sheet White (Pack of 16) 3749Scott Multifold Hand Towels 3749 - Folded Paper Hand Towels - 16 Packs x 250 White Paper Towels (4,000 Total)Scott Multifold Hand Towels 250 Sheet White (16 Pack) 3749These strong and absorbent Scott Hand Towels have a multifold design that prevents them from ripping when being pulled from dispensers and also offers single sheet at a time for dispensing for improved hygiene and reduced wastage. They are made with AIRFLEX technology that adds strength and absorbency, even when wet.Compatible with Aquarius Multifold Folded Hand Towel Dispenser and Aquarius Folded Hand Towel Dispenser1-ply tissueAIRFLEX technologySheet dimensions: 240x200mm250 sheetsPack of 16Compatible dispenser NWT1462
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Scott® |
| Colour | White |
| Form | Multi-Fold |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Weight | 4.72kg |
| Thickness | 2 Ply |
| For Use With | Aquarius 6945/7171/7023 |
| Environment Support | FSC-C013545 Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 216x430x348mm |
| Sheet size | 203x228mm |
| Sheets Per Sleeve | Approx 250 Sheets |
| Country of Origin | United States |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 605 |
| Height (mm) | 605 |
| OEM | 3749 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 342 |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Ply | 1 |
| 1-ply tissue |
| 250 sheets |
| AIRFLEX technology |
| Compatible with Aquarius Multifold Folded Hand Towel Dispenser and Aquarius Folded Hand Towel Dispenser |
| Pack of 16Compatible dispenser NWT1462 |
| Sheet dimensions: 240x200mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.