Wypall L10 Food and Hygiene Centrefeed 800 Sheets Blue (6 Pack) 7255
Product Code:
KC05175
Pack Of
1
WypAll L10 Food & Hygiene Centrefeed Wiping Paper 1 Ply Blue 6's (7255)Wypall Professional L10 Food and Hygiene Centrefeed Blue (Pack of 6) 7255WypAll L10 Food & Hygiene Wiping Paper 7255 - 1 Ply Centrefeed Blue Roll - 6 Centrefeed Rolls x 800 Paper Wipes (4,800 total)Wypall L10 Food and Hygiene Centrefeed 800 Sheets Blue (6 Pack) 7255Perfect for use in kitchen and catering, this centrefeed roll is certified for safe use with food contact. Made from 100% recycled fibres, it is ideal for wiping surfaces and spillages.1-ply tissueSuitable for food contactSheet dimensions: 380x195mm800 sheetsPack of 6KC05175‚ Brand: WYPALLColour: BlueContents:‚ 800 Sheets x 6 Rolls (4800 Sheets Total)Model Number: L10Number of Layers: 1 PlyProduct Type: Wiping PaperSize: 38cm (L) x 19.5cm (W)
- General
- WypAll L10 Food & Hygiene Centrefeed Wiping Paper 1 Ply Blue 6's (7255)Wypall Professional L10 Food and Hygiene Centrefeed Blue (Pack of 6) 7255WypAll L10 Food & Hygiene Wiping Paper 7255 - 1 Ply Centrefeed Blue Roll - 6 Centrefeed Rolls x 800 Paper Wipes (4,800 total)Wypall L10 Food and Hygiene Centrefeed 800 Sheets Blue (6 Pack) 7255Perfect for use in kitchen and catering, this centrefeed roll is certified for safe use with food contact. Made from 100% recycled fibres, it is ideal for wiping surfaces and spillages.1-ply tissueSuitable for food contactSheet dimensions: 380x195mm800 sheetsPack of 6KC05175‚ Brand: WYPALLColour: BlueContents:‚ 800 Sheets x 6 Rolls (4800 Sheets Total)Model Number: L10Number of Layers: 1 PlyProduct Type: Wiping PaperSize: 38cm (L) x 19.5cm (W)
| Type | Cleaning Wipes |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | WypAll® |
| Colour | Blue |
| Form | Cleaning Wipes |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Weight | 8.538kg |
| Thickness | 1 Ply |
| For Use With | Food Prep & Services |
| Environment Support | EU Ecolabel and FSC-C013545 Certified |
| Pack Size | Approx 800 |
| Dimensions (WxDxH) | 390x585x183mm |
| Pack Type | Centrefeed |
| Sheets Per Roll | Approx 800 |
| Sheet size | 380x195mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Cloth/Sheet Size | 380x195mm |
| Depth (mm) | 570 |
| Height (mm) | 570 |
| OEM | 7255 |
| Width (mm) | 400 |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Ply | 1 |
| 1-ply tissue |
| 800 sheets |
| KC05175‚ Brand: WYPALLColour: BlueContents:‚ 800 Sheets x 6 Rolls (4800 Sheets Total)Model Number: L10Number of Layers: 1 PlyProduct Type: Wiping PaperSize: 38cm (L) x 19.5cm (W) |
| Pack of 6 |
| Sheet dimensions: 380x195mm |
| Suitable for food contact |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.