Scott Toilet Tissue Refills 250 Sheets Bulk (36 Pack) 8042
Product Code:
KC01035
Pack Of
1
Scott Toilet Tissue Refills 250 Sheets Bulk (Pack of 36) 8042Scott Control Folded Toilet Tissue 8042 - 2 Ply Bulk Toilet Paper - 36 Packs x 250 Toilet Paper Sheets (9,000 Total)This bulk pack of toilet tissue refills contains 36 packs with 250 sheets per pack. The 2-ply tissue is soft and absorbent and is made from 100% recycled fibres. When used in conjunction with compatible Aquarius and Kimberly Clark dispensers, the folded design ensures that only one sheet at a time is dispensed, reducing consumption and wastage.2-ply tissueCompatible with Aquarius Dispensers 6946 and 6990, and Kimberly Clark Dispenser 8972Made from 100% recycled fibre250 sheets per packSheet size: 186x108mmPack of 36Compatible dispenser‚ NWT1458
- General
- Scott Toilet Tissue Refills 250 Sheets Bulk (Pack of 36) 8042Scott Control Folded Toilet Tissue 8042 - 2 Ply Bulk Toilet Paper - 36 Packs x 250 Toilet Paper Sheets (9,000 Total)This bulk pack of toilet tissue refills contains 36 packs with 250 sheets per pack. The 2-ply tissue is soft and absorbent and is made from 100% recycled fibres. When used in conjunction with compatible Aquarius and Kimberly Clark dispensers, the folded design ensures that only one sheet at a time is dispensed, reducing consumption and wastage.2-ply tissueCompatible with Aquarius Dispensers 6946 and 6990, and Kimberly Clark Dispenser 8972Made from 100% recycled fibre250 sheets per packSheet size: 186x108mmPack of 36Compatible dispenser‚ NWT1458
| Type | Toilet Tissue |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Scott® |
| Colour | White |
| Form | Sheets |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Weight | 5.706kg |
| Thickness | 2 Ply |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Environment Support | EU Ecolabel and FSC-C013545 Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 300x400x341mm |
| Sheet size | 108x186mm |
| Sheets Per Sleeve | Approx 250 |
| Country of Origin | Germany |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 410 |
| Height (mm) | 410 |
| OEM | 8042 |
| Width (mm) | 340 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Roll Length (M) | 340 |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Ply | 2 |
| Sheets Per Roll/Sleeve | Approx 250 |
| 250 sheets per pack |
| 2-ply tissue |
| Compatible with Aquarius Dispensers 6946 and 6990, and Kimberly Clark Dispenser 8972 |
| Made from 100% recycled fibre |
| Pack of 36Compatible dispenser‚ NWT1458 |
| Sheet size: 186x108mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.