Kleenex Ultra Slimroll Hand Towel Roll White 100m (Pack of 6) 6781
Product Code:
KC05069
Pack Of
1
This premium Kleenex Ultra Hand Towel Roll provides a quality, caring hand drying experience for use in shared washrooms. The compact, slim design is ideal for use where space may be limited. Made using unique AIRFLEX technology, the 2-ply roll is soft and highly absorbent. Each embossed roll contains 400 sheets and is 100m long. For use with Aquarius Slimroll hand towel dispensers (available separately), this pack contains 6 white rolls.
- General
- This premium Kleenex Ultra Hand Towel Roll provides a quality, caring hand drying experience for use in shared washrooms. The compact, slim design is ideal for use where space may be limited. Made using unique AIRFLEX technology, the 2-ply roll is soft and highly absorbent. Each embossed roll contains 400 sheets and is 100m long. For use with Aquarius Slimroll hand towel dispensers (available separately), this pack contains 6 white rolls.
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Kleenex® |
| Colour | White |
| Form | Roll |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 29% Recycled Fibre |
| Weight | 4.752kg |
| Thickness | 2 Ply |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| For Use With | Aquarius 7955/7956 |
| Environment Support | EU Ecolabel and FSC-C013545 Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 300x450x198mm |
| Roll Length | 100m Roll |
| Core Diameter | 44 |
| Country of Origin | France |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 435 |
| Height (mm) | 435 |
| OEM | 6781 |
| Width (mm) | 292 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Roll Length (M) | 100 |
| Cleaning Description | Soft and absorbent Airflex technology. |
| Ply | 2 |
| Rolls Per Pack/Box | 6 |
| Compatible with the one-wipe-clean Aquarius™ hand towel roll dispenser in white (7955) or black (7956) to match the style of your washroom, a more compact and our most hygienic dispenser available |
| Each Slimroll™ of paper towels contains 100 metres of 2 ply rolled hand towels, equivalent to 400 sheets of paper hand towel |
| Food contact and European Ecolabel certified |
| Show you care with user preferred, soft and gentle Kleenex® brand embossed sheets, for a seamless hand drying experience |
| Show you care with user preferred, soft and gentle Kleenex® brand embossed sheets, in a roll for a seamless hand drying experience |
| The most gentle Slimroll™ hand towel for elevated care in smaller premium washrooms with Airflex™ Technology in every sheet, resulting in superior absorbency which allows people to feel clean and fresh |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.