Scott 1-Ply Xtra Hand Towels I-Fold 240 Sheets (Pack of 15) 6669
Product Code:
KC01001
Pack Of
1
These Scott Xtra Hand Towels dry your hands hygienically and effectively with material that is strong even when wet. The interfolded design means that towels are dispensed one at a time, reducing mess and wastage as well as preventing them from being ripped when pulled from the dispenser. Ideal for kitchens and busy washrooms, these hand towels are made from strong and highly absorbent AIRFLEX fabric, allowing you to dry your hands using fewer towels, thus reducing cost and waste. Each absorbent, 1-ply hand towel measures 315 x 200mm. This pack contains 15 sleeves with 240 hand towels in each.
- General
- These Scott Xtra Hand Towels dry your hands hygienically and effectively with material that is strong even when wet. The interfolded design means that towels are dispensed one at a time, reducing mess and wastage as well as preventing them from being ripped when pulled from the dispenser. Ideal for kitchens and busy washrooms, these hand towels are made from strong and highly absorbent AIRFLEX fabric, allowing you to dry your hands using fewer towels, thus reducing cost and waste. Each absorbent, 1-ply hand towel measures 315 x 200mm. This pack contains 15 sleeves with 240 hand towels in each.
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Scott® |
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Form | I-Fold |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 59% Recycled Material |
| Weight | 6.405kg |
| Thickness | 1 Ply |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| For Use With | Aquarius 6945/7171 & KC 9962 /8971 |
| Environment Support | EU Ecolabel and FSC-C013545 Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 400x540x200mm |
| Sheet size | 200x315mm |
| Sheets Per Sleeve | Approx 240 Sheets |
| Country of Origin | France |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 550 |
| Height (mm) | 550 |
| OEM | 6669 |
| Width (mm) | 374 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | European Eco Flower |
| Cleaning Description | White I-Fold 1-Ply hand towels. |
| Ply | 1 |
| Nordic Swan (Y/N) | Yes |
| Fold Type | I-Fold |
| Sleeves Per Pack/Box | 15 |
| Compatible with a variety of Kimberly-Clark™ paper towel dispensers |
| Efficient and effective hand drying that creates less waste thanks to the Airflex™ Technology in these paper hand towels |
| Efficient, large folded paper towels for reliable everyday hand drying; Designed to dispense one paper hand towel at a time, supporting hygiene standards and efficient cost in use |
| One clip of large multifold paper towels contains 240 Z fold hand towels |
| These paper towels are FSC and European Ecolabel certified for hand hygiene with environmental assurance. Food contact certified |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.