Aquarius Bulk Pack Toilet Tissue Dispenser White 6946
Product Code:
KC01181
Pack Of
1
Aquarius Folded Toilet Tissue Dispenser White Single Sheet Toilet Paper Dispenser (6946)Aquarius Folded Toilet Tissue Dispenser 6946 - 1 x White Single Sheet Toilet Paper DispenserOne white Aquarius folded toilet paper dispenserEffective single sheet dispensing means each toilet tissue sheet is only touched by the user reducing cross contamination and wasteJamming, wastage and costs are minimised by the unique, patented overfilling device of this toilet paper dispenser which ensures a smooth dispensing experienceThe sleek and smooth rounded design of this toilet paper dispenser has no dirt traps, allowing an easy one-wipe-clean for improved washroom hygieneCompatible with a variety of Kimberly-Clark folded toilet paper products (8035, 8577, 8409, 8109, 8488, 8407, 8036, 4471, 8408, 8042, 8508, 8509)We recommend‚ NWT1326 with this dispenser
- General
- Aquarius Folded Toilet Tissue Dispenser White Single Sheet Toilet Paper Dispenser (6946)Aquarius Folded Toilet Tissue Dispenser 6946 - 1 x White Single Sheet Toilet Paper DispenserOne white Aquarius folded toilet paper dispenserEffective single sheet dispensing means each toilet tissue sheet is only touched by the user reducing cross contamination and wasteJamming, wastage and costs are minimised by the unique, patented overfilling device of this toilet paper dispenser which ensures a smooth dispensing experienceThe sleek and smooth rounded design of this toilet paper dispenser has no dirt traps, allowing an easy one-wipe-clean for improved washroom hygieneCompatible with a variety of Kimberly-Clark folded toilet paper products (8035, 8577, 8409, 8109, 8488, 8407, 8036, 4471, 8408, 8042, 8508, 8509)We recommend‚ NWT1326 with this dispenser
| Type | Toilet Roll Dispensers |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Aquarius™ |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Form | Bulk Pack Sheets |
| Recycled Product | Yes |
| Weight | 850g |
| Dimensions | 183x116x343mm |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Lock Type | Key/Push Button |
| Dimensions (WxDxH) | 132x177x357mm |
| Country of Origin | Germany |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 355 |
| Height (mm) | 355 |
| OEM | 6946 |
| Width (mm) | 190 |
| Green Product | Yes |
| Recycled % | 100 |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| Cleaning Description | Dispenser for bulk pack toilet tissue |
| Wall Fixings Included | Yes |
| Dispenses | Toilet Tissue |
| Compatible with a variety of Kimberly-Clark folded toilet paper products (8035, 8577, 8409, 8109, 8488, 8407, 8036, 4471, 8408, 8042, 8508, 8509)We recommend‚ NWT1326 with this dispenser |
| Effective single sheet dispensing means each toilet tissue sheet is only touched by the user reducing cross contamination and waste |
| Jamming, wastage and costs are minimised by the unique, patented overfilling device of this toilet paper dispenser which ensures a smooth dispensing experience |
| One white Aquarius folded toilet paper dispenser |
| The sleek and smooth rounded design of this toilet paper dispenser has no dirt traps, allowing an easy one-wipe-clean for improved washroom hygiene |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.