Scott 1-Ply Slimroll Hand Towel Roll White (Pack of 6) 6657
Product Code:
KC04043
Pack Of
1
Scott 1-Ply Slimroll Hand Towel Roll White (Pack of 6) 6657Scott 1-Ply Slimroll Hand Towel Roll White (6 Pack) 6657Scott Slimroll Hand Towels are ideal for use in all washrooms, staff toilets and public toilet facilities and are compatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953. The roll has AIRFLEX technology, making it strong, hygienic and super absorbent and is also food contact certified, ideal for use in food contact areas, home or office kitchens and busy offices. Each roll is 165m long, proving great and long lasting value, with a slim design that is great for space saving in smaller washrooms or kitchens.Suitable for all washrooms, staff toilets and public restroomsStrong, hygienic and absorbent hand towel roll165m rollIdeal for food contact areas and busy officesCompatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953 and 6969 and Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 9960Pack of 6443(H) x 298(W)Suitable for all washrooms, staff toilets and public restroomsStrong, hygienic and absorbent hand towel roll165m rollIdeal for food contact areas and busy officesCompatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953 and 6969 and Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 9960Pack of 6443(H) x 298(W)
- General
- Scott 1-Ply Slimroll Hand Towel Roll White (Pack of 6) 6657Scott 1-Ply Slimroll Hand Towel Roll White (6 Pack) 6657Scott Slimroll Hand Towels are ideal for use in all washrooms, staff toilets and public toilet facilities and are compatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953. The roll has AIRFLEX technology, making it strong, hygienic and super absorbent and is also food contact certified, ideal for use in food contact areas, home or office kitchens and busy offices. Each roll is 165m long, proving great and long lasting value, with a slim design that is great for space saving in smaller washrooms or kitchens.Suitable for all washrooms, staff toilets and public restroomsStrong, hygienic and absorbent hand towel roll165m rollIdeal for food contact areas and busy officesCompatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953 and 6969 and Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 9960Pack of 6443(H) x 298(W)Suitable for all washrooms, staff toilets and public restroomsStrong, hygienic and absorbent hand towel roll165m rollIdeal for food contact areas and busy officesCompatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953 and 6969 and Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 9960Pack of 6443(H) x 298(W)
| Type | Paper Towels |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Brand | Scott® |
| Colour | White |
| Form | Slim Roll |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 60% Recycled Material |
| Weight | 5.88kg |
| Thickness | 1 Ply |
| Dimensions | 200mmx165m |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| For Use With | KC 9960 |
| Environment Support | EU Ecolabel |
| Dimensions (WxDxH) | 300x450x198mm |
| Roll Length | Approx 165m |
| Country of Origin | France |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 443 |
| Height (mm) | 443 |
| OEM | 6657 |
| Width (mm) | 298 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Roll Length (M) | 165 |
| Centrefeed | Yes |
| Cleaning Description | Suitable for all washrooms staff toilets and public restrooms |
| Ply | 1 |
| Rolls Per Pack/Box | 6 |
| 165m roll |
| 443(H) x 298(W) |
| Compatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953 and 6969 and Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 9960 |
| Ideal for food contact areas and busy offices |
| Pack of 6 |
| Strong, hygienic and absorbent hand towel roll |
| Suitable for all washrooms, staff toilets and public restrooms |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.