Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink HET160-11 902289
Product Code:
HID59998
Pack Of
1
Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink (HET160)Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink HET160-11 902289‚Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink HET160-11 902289The classic Hetty Vacuum Cleaner may be cute, but it is powerful enough for tough vacuuming tasks too. The compact design is highly mobile, with a long 10 metre cable that retracts at the touch of a button. Inside, it has a large Tritex filter that allows dust in, but not out, ensuring more efficient cleaning in conjunction with highly effective HepaFlo dust bags. With a large 6 litre capacity, the Hetty is suitable for all kinds of home or office vacuuming.Energy efficient A rated26.5m cleaning rangeCapacity: 6 litresWeight: 7.5kg620W motor
- General
- Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink (HET160)Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink HET160-11 902289‚Numatic Hetty Vacuum Cleaner Pink HET160-11 902289The classic Hetty Vacuum Cleaner may be cute, but it is powerful enough for tough vacuuming tasks too. The compact design is highly mobile, with a long 10 metre cable that retracts at the touch of a button. Inside, it has a large Tritex filter that allows dust in, but not out, ensuring more efficient cleaning in conjunction with highly effective HepaFlo dust bags. With a large 6 litre capacity, the Hetty is suitable for all kinds of home or office vacuuming.Energy efficient A rated26.5m cleaning rangeCapacity: 6 litresWeight: 7.5kg620W motor
| Type | Cleaning Appliances |
| Manufacturer | Numatic |
| Brand | Numatic |
| Colour | Pink |
| Material | Plastic |
| Capacity | 9 Litre |
| Weight | 8.1kg |
| Dimensions | 360x340x370mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Appliance Type | Vacuum Cleaners |
| Power Rating | 620W |
| Suitable For | Dry Use Only |
| Bagless | No |
| With Castors | Yes |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 461 |
| Height (mm) | 461 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | 100 |
| Mercury (ppm) | 100 |
| OEM | 902289 |
| Pre or Post Consumer? | Pre Consumer |
| Width (mm) | 380 |
| Cadmium (ppm) | No |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | 100 |
| Pre Consumer Recycled Content | 2 |
| RoHS Compliance Certification Reference | CE Marked |
| WEEE Registration Number | WEE/AA0045SY/PRO |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Cleaning Description | Vacuum cleaner with classic Hetty design |
| Wattage | 620 |
| Cord Length (m) | 10 |
| HEPA Filters | Yes |
| Hose Length (m) | 2.4 |
| 26.5m cleaning range |
| 620W motor |
| Capacity: 6 litres |
| Energy efficient A rated |
| Weight: 7.5kg |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.