Numatic Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner Blue CVC370
Product Code:
HID24437
Pack Of
1
Numatic Charles 1200W Wet & Dry Cleaner (CVC370)Numatic Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner Blue CVC370Numatic Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner Blue CVC370This Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner boasts a retractable 26.8 metre cable, a powerful 1200W motor and a generous capacity (15 litres dry and 9 litres wet), making it a wise investment for large and small businesses alike. A Permatex filtration system gets rid of dust and debris, and there is a safety float valve to prevent damage when using Charles as a wet vacuum cleaner.Powerful wet and dry vacuum cleanerExceptional suction: 40 litres per secondPermatex filtration system: filters up to 97% of 0.5 micron dust particlesSafety float valve prevents damage during wet useNon-rust aluminium tubing1200W motorLong 26.8m power cableCapacity: 15 litre dry, 9 litre wet
- General
- Numatic Charles 1200W Wet & Dry Cleaner (CVC370)Numatic Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner Blue CVC370Numatic Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner Blue CVC370This Charles Wet and Dry Vacuum Cleaner boasts a retractable 26.8 metre cable, a powerful 1200W motor and a generous capacity (15 litres dry and 9 litres wet), making it a wise investment for large and small businesses alike. A Permatex filtration system gets rid of dust and debris, and there is a safety float valve to prevent damage when using Charles as a wet vacuum cleaner.Powerful wet and dry vacuum cleanerExceptional suction: 40 litres per secondPermatex filtration system: filters up to 97% of 0.5 micron dust particlesSafety float valve prevents damage during wet useNon-rust aluminium tubing1200W motorLong 26.8m power cableCapacity: 15 litre dry, 9 litre wet
| Type | Cleaning Appliances |
| Manufacturer | Numatic |
| Brand | Numatic |
| Colour | Blue |
| Material | Plastic |
| Capacity | 15 Litre |
| Weight | 7.1kg |
| Dimensions | 355x355x510mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Appliance Type | Vacuum Cleaners |
| Power Rating | 1060W |
| Suitable For | Wet and Dry |
| Bagless | No |
| With Castors | Yes |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 621 |
| Height (mm) | 621 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | 100 |
| Mercury (ppm) | 100 |
| OEM | 824615 |
| Width (mm) | 385 |
| Cadmium (ppm) | No |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | 100 |
| RoHS Compliance Certification Reference | CE Marked |
| WEEE Registration Number | WEE/AA0045SY/PRO |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Cleaning Description | Powerful wet and dry vacuum cleaner |
| Wattage | 1200 |
| Cord Length (m) | 26.8 |
| HEPA Filters | No |
| Hose Length (m) | 2.4 |
| 1200W motor |
| Capacity: 15 litre dry, 9 litre wet |
| Exceptional suction: 40 litres per second |
| Long 26.8m power cable |
| Non-rust aluminium tubing |
| Permatex filtration system: filters up to 97% of 0.5 micron dust particles |
| Powerful wet and dry vacuum cleaner |
| Safety float valve prevents damage during wet use |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.