Asus ProArt Professional Monitor 27 inch LCD UHD PA27JCV
Product Code:
ASU62897
Pack Of
1
This Asus ProArt Display PA27JCV is a 27-inch 5K HDR monitor designed for professional content creators. This Calman Verified display boasts a wide gamut with 99% DCI-P3, 100% sRGB and 95% Adobe RGB coverage, and it's factory calibrated to Delta E<2 for exceptional color accuracy. Built-in Auto KVM allows for convenient, effortless switching between two connected laptops or PCs using a single keyboard and mouse. To ensure brightness and color temperature accuracy, ambient light and backlight sensors automatically adjust visual settings. Plus, a USB-C port offers DisplayPort support and enables superfast data transfers and 96-watt power delivery via a single cable.
- General
- This Asus ProArt Display PA27JCV is a 27-inch 5K HDR monitor designed for professional content creators. This Calman Verified display boasts a wide gamut with 99% DCI-P3, 100% sRGB and 95% Adobe RGB coverage, and it's factory calibrated to Delta E<2 for exceptional color accuracy. Built-in Auto KVM allows for convenient, effortless switching between two connected laptops or PCs using a single keyboard and mouse. To ensure brightness and color temperature accuracy, ambient light and backlight sensors automatically adjust visual settings. Plus, a USB-C port offers DisplayPort support and enables superfast data transfers and 96-watt power delivery via a single cable.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Asus |
| Brand | Asus |
| Colour | Black |
| Form | LCD Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 4.14kg |
| Dimensions | 612.2x44.1x362.9mm |
| Environment Support | ENERGY STAR Certified |
| Height Adjustable | 130mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 5120x2880 |
| Built In Speakers | 2x 4w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | 5K Ultra HD |
| Dimensions with Stand | 612.2x215x538.1mm |
| USB Port | 5x USB 3.2 Gen 1 (3x Type-A 2x Type-C) |
| Size Range | 27-27.9in |
| Weight with Stand | 5.91kg |
| Monitor Size | 27in |
| Panel Type | IPS |
| Response Time | 5ms GTG |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.