Asus BE279QFK Video Conferencing Monitor 27 inch FHD BE279QFK
Product Code:
ASU69901
Pack Of
1
This Asus BE279QFK is a 27-inch Full HD monitor that features an integrated Full HD (2MP) webcam, microphone array and stereo speakers for video conferencing and live-streaming. With Full HD resolution, 100Hz refresh rate and wide-viewing IPS panel, it delivers incredibly stunning imagery and smooth video playback. Its ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments provides a comfortable viewing experience, and compatibility with a standard 100 x 100mm VESA mount allows flexible wall mounting or installation on a display arm.
- General
- This Asus BE279QFK is a 27-inch Full HD monitor that features an integrated Full HD (2MP) webcam, microphone array and stereo speakers for video conferencing and live-streaming. With Full HD resolution, 100Hz refresh rate and wide-viewing IPS panel, it delivers incredibly stunning imagery and smooth video playback. Its ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments provides a comfortable viewing experience, and compatibility with a standard 100 x 100mm VESA mount allows flexible wall mounting or installation on a display arm.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Asus |
| Brand | Asus |
| Colour | Black |
| Form | LCD Monitor |
| Weight | 4.46kg |
| Dimensions | 610.7x56.1x395.8mm |
| Height Adjustable | 150mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | 2x 4w |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Full HD | Yes |
| Dimensions with Stand | 610.7x224x553.3mm |
| Size Range | 27-27.9in |
| Weight with Stand | 6.46kg |
| Monitor Size | 27in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Displayport | 1 |
| Response Time | 5ms GTG |
| VGA Port | 1 |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.